Latina [2012]

Christina Aguilera usadawia się na pluszowej sofie w swoim domu i nerwowo dotyka platynowego loka, który opada jej na ramię. Praktycznie tonie w czerwonym jedwabiu, jej meble sprawiają wrażenie pochodzących z Alicji w Krainie Czarów, co sprawia, że wygląda jak mała figurka.

„Co mam zrobić?” pyta, kiedy jej już szeroko otwarte oczy osiągają proporcje oczu z kreskówki.
O to prośba: weź notatnik pełen pytań. Odpowiedz na te, na które chcesz. Omiń te, na które nie chcesz udzielić odpowiedzi. Musisz odpowiadać szczerze. Bez zahamowań. Wokalistka o wielce naturalnym głosie trzyma notatnik, a jej dłonie i palce z uwagą go wertują.

„Nigdy wcześniej tego nie robiłam. To takie intymne, widzieć to, co myśli o mnie dziennikarz, zanim się spotkamy”.
Przegląda cały notatnik, a potem wraca na początek. „Zróbmy to!”

To mogłoby być jej motto. Od 1999 Aguilera nigdy nie wątpiła w swoje wybory. Poza jej debiutem, nazwanym od jej imienia i nazwiska, którym weszła na scenę nastolatków wykonujących muzykę pop, robiła wszystko, zarówno w kwestii muzyki i jej życia prywatnego tak jak chciała – krytycy nie mieli znaczenia.
Podczas gdy jej ostatni album, Bionic, poniósł porażkę zarówno wśród krytyków jak i pod względem sprzedaży w porównaniu do jej poprzednich, nagradzanych Grammy i platynowych albumów, Aguilera powraca, jako jurorka popularnego programu szukającego talentów wokalnych The Voice oraz dzięki wydaniu piosenki Moves Like Jagger, chwytliwego hitu, zaśpiewanego wspólnie ze współjurorem, Adamem Levine’m z Maroon 5.

Następnie, jej jeszcze niezatytułowany album, więcej czasu spędzonego z Maxem – jej 4-letniego cherubinowego synka z byłym mężem Jordanem Bratmanem – i życie po trzydziestce ze stylem i gracją. Ale w tym momencie, jest gotowa powiedzieć wszystko do dyktafonu dziennikarza. No cóż, prawie wszystko.
Patrząc na jej stalowy uśmiech (i jej managera siedzącego na podłodze obok sofy) to jasne, że Aguilera planuje ominąć ciężkie sprawy. Ale obiecuje, że zrobi wszystko, by powiedzieć całą prawdę.

Aguilera: Hmmm. Pierwsze pytanie to „Co dziś robiłam?”. To jest łatwe (śmiech). Dziś miałam wolne. Kiedy kręcimy program, jest intensywnie. W dzień taki jak dziś, mój były mąż zajmuje się moim synem, nie kręcimy The Voice, więc śpię, śpię i po prostu śpię. Kocham moje łóżko. Uwielbiam robić w nim wszystko. Jeść, spać. Lubię wykorzystywać moje łóżko jak tylko mogę.

Latina: Jest duże?
Aguilera: Całkiem duże. Zaprojektowałam schodki, które do niego prowadzą, które są pokryte dywanikiem. To łóżko z kolumienkami i zasłonkami. To mój tron. Dużo dzisiaj w nim zrobiłam. Ułożyłam sobie plan wizyt w studio i tak dalej. Zaplanowałam urodziny mojego syna. To wszystko robię w łóżku.

Kiedy Christina przegląda notatnik z pytaniami, przygryza usta. Omija pytania dotyczące ostatnich wiadomości na temat jej wagi i pomyłki ze słowami hymnu. Szybko przerwa stronę, robi poważną minę. I nagle, tak jakby odczytywał jej emocje, na kolanach ląduje jeden z jej trzech psów. Christina przegania go ręką i kontynuuje czytanie.

Aguilera: Są rzeczy, o jakich nie chcę rozmawiać. Ale wybiorę temat, o którym zwykle nie mówię. Jest tu pytanie czy kiedykolwiek odnowię kontakt z moim ojcem.
Latina: Jay-Z odnowił swoją więź z ojcem, na kilka miesięcy przed jego śmiercią. A Kelly Rowland przyznała, że jest gotowa spotkać się ze swoim po niemal 10-letniej przerwie.
Aguilera: Kiedy staję się coraz starsza i patrzę jak mój syn rośnie, myślę o tym coraz częściej. Nie chodzi o to, że on chciałby poznać Maxa. Chodzi o dorastanie i dojrzewanie do rozwiązania pewnych rzeczy z własnej przeszłości. Mówiłam o tym, jak było mi trudno i jestem pewna, że on o tym słyszał. Nie może być tym zaskoczony. Może któregoś dnia pójdziemy razem na lunch. Może. Mam już 31 lat. Może to już ten czas

Latina: Jak to się w ogóle stało? Skończyłaś 30 lat.
Aguilera: Nie mam pojęcia. Byłam na planie filmu, choreograf miał 19 lat, rzuciłam okiem na tancerki i pomyślałam, Wow! Jestem najstarszą osobą w pomieszczeniu. Kiedy się to stało? [śmiech]

Latina: Byłaś już zamężna – i rozwiedziona. Uważasz, że byłaś za młoda na małżeństwo? Czy to powód tego, co się stało?

Christina się waha, zamyka notatnik i przykłada go do piersi. Jej pies podchodzi i kładzie się obok jej stóp.

Aguilera: Czy byłam za młoda? Z pewnością nie. Zrobiłam właściwą w tamtym czasie rzecz. Podążyłam za głosem serca. Czasami jest świetnie. Czasami nie. Oboje byliśmy świetni przez cały czas trwania naszego małżeństwa. I gdybym nie wyszła za mąż, nie miałabym mojego syna, a tego nie mogę sobie wyobrazić. Zdecydowanie nie byłam za młoda. Zawsze byłam dojrzalsza na swój wiek.
Latina: To prawda. Twój wiek 24 lat nie był typowy.
Aguilera: Dokładnie. Wyprowadziłam się z domu w wieku 15 lat. Kiedy miałam 17 podpisałam kontrakt i mieszkałam sama w hotelu.
Muszę odpowiedzieć na pytanie dotyczące plotek w magazynach i na portalach.

Latina: Byli dla Ciebie brutalni w tym roku.
Aguilera: Nie wiem, nie interesuję się tym. Wcale. Nie jestem na bieżąco w tych sprawach. Jeżeli chcesz wygrać wyścig, nie możesz się tym przejmować. Jestem skoncentrowana na moim życiu. Nie poświęcam uwagi temu wszystkiemu. Zrozum, nie robię nic, jeżeli mocno w to nie wierzę. A jeśli coś się pojawia, to już tam jest i nic nie mogę z tym zrobić. Po co czytać to, co ludzie mówią – dobrego czy złego? Zawsze celuję w najlepsze dźwięki, najlepsze występy i tak dalej. Musisz żyć swoim życiem i odpuszczać takie rzeczy.
Latina: A co z pozytywnymi opiniami?
Aguilera: [Potrząsa głową] Nie. Nie przejmuje się nawet tymi dobrymi. Chcę być prawdziwa wobec siebie i pozostać w danej chwili. Jeżeli pojawia się coś naprawdę szalonego, moi ludzie mi to przekażą, żebyśmy mogli to wyjaśnić. Co poza tym? [Macha ręka] Jestem gdzieś w moim synem i tworzę nową muzykę. I to jest szczere. Napisałaś w tym pytaniu „BĄDŹ SZCZERA” wielkimi literami [śmiech]. A więc proszę. Jestem szczera.

Kiedy Aguilera przyrzeka, że szczerość jest jej jedyną polityką, omija pytania dotyczące jej aresztowania za publiczne upijanie się w marcu 2011. Zatrzymuje się na nim, przewraca oczami i przechodzi na następną stronę.

Aguilera: Jest tu coś takiego, Co czuję, kiedy ludzie mówią, że nie jestem dostatecznie latynoska? Zmagam się z tym przez całe moje życie. Nie posługuję się płynnie językiem, ale obiecuję, że będę, kiedy będę miała więcej czasu, żeby usiąść i się go nauczyć.
Latina: Nie chodzi tylko o język.
Aguilera: Nie. Chodzi o sposób, w jaki na to patrzę. Jestem białą dziewczyną, z jasnymi oczami i blond włosami. Sprawa nie byłaby kwestionowana, jeżeli wyglądałabym bardziej „stereotypowo”. Cokolwiek to znaczy. Wiem tylko to, że nikt nie może mi mówić, że nie jestem dumną latynoską kobietą. Nie przejmuje się opiniami ludzi z zewnątrz. Właśnie, dlatego wydałam hiszpańskojęzyczny album, i planuję kolejny, pomimo tego, że nie mówię płynnie tym językiem. Jestem pewna, że to nie pasuje niektórym ludziom.
Latina: Ale ciebie to nie martwi.
Aguilera: Wcale.
Latina: I oczywiście, inny problem to to, że masz głos 40-letniej czarnoskórej kobiety.
Aguilera: [śmiech] Dziękuję! Nie mogę kontrolować tego, co wychodzi z moich ust. Nigdy nie mogłam. To jest coś, co siedzi w mojej duszy i jest, jakie jest. I nie zmieniłam żadnego dźwięku.
Latina: Czy wybieranie pytań było dziwne?
Aguilera: Czułam się trochę jak na właściwym miejscu, to była miła odmiana. Lubię mieć pytania zapisane na kartce. W ten sam sposób pisze teksty. Bez komputera. Bardzo intymnie.
Latina: Jest kilka pytań, na które nie odpowiedziałaś…

I słysząc to, Christina uśmiecha się, wstaje i oferuje uścisk na pożegnanie.Możliwość komentowania jest wyłączona.