25 ULUBIONYCH PIOSENEK:


1. John Coltrane – In a Sentimental Mood – Jazz to moja muzyka spokoju, która nadaje doskonały ton moim chwilom relaksu. Ta piosenka była naszym ślubnym utworem i to właśnie do niej odtańczyliśmy nasz pierwszy małżeński taniec z Jordanem. Idealna melodia do powolnego i bliskiego tańca. Wstęp, zagrany na fortepianie jest po prostu przepiękny. Swobodne tempo tego utworu jest po prostu idealne. Jazz pozwala mi się zrelaksować po długim dniu i wyrzucić ze swojej głowy wszystkie troski. Często słucham jazzu, gdy kończę swoje własne sesje nagraniowe.

2Nina Simone – Ne Me Quitte Pas – Zawsze kiedy słyszę głos Niny przechodzą mnie dreszcze, tyle w nim surowych emocji, przejmującego bólu. Sposób w jaki on się przełamuje, drży jest dla mnie dogłębnie przejmujący. Kocham kiedy muzyka przemawia do człowieka uniwersalnym językiem, językiem emocji. Tekst utworu jest równie uroczy. Kocham ból w muzyce, jest w tym czysta szczerość. Desperacja wynikająca z tej piosenki i magiczny głos Niny są po prostu przepięknie przejmujące.

3. Nina Simone – Feeling Good – Uwielbiam ten pełen nadziei przekaz zawarty w tym utworze. Ten utwór symbolizuje dla mnie moment, w którym światełko w tunelu zaczyna błyszczeć na horyzoncie, kiedy podnosimy się silniejsi po trudnych momentach w naszym życiu. Myślę, że w tym utworze zawarty jest silny przekaz, by być wdzięcznym za każdy dzień i dostrzegać całe piękno, które oferuje życie poza zasłoną ciemności.

4. Etta James – At Last – To jest piosenka dzięki której zakochałam się w Ettcie James. Od pierwszego pociągnięcia skrzypiec wszystko w życiu zaczyna mieć nagle sens.

5. Etta James – Something’s Got A Hold On Me – Kocham ten duch muzyki gospel, który słychać w tym utworze. Kościelne intro sprawia, że pragniesz zatopić się w dźwiękach tej muzyki i eksplodować radością. Ta piosenka ma dla mnie szczególne znaczenie, od kiedy miałam zaszczyć dokonać jej interpretacji w moim filmie, którym debiutuję na ekranie. To było radosne doświadczenie zaśpiewać piosenkę w filmie, której słuchałam dorastając. Marzenia się spełniają.

6. John Lennon – Imagine – To jest moja absolutnie ulubiona piosenka. Taka prosta, a zarazem niezwykle sugestywna i  mocna w przekazie. Ten utwór jest szczególnie bliski mojemu sercu.

7. John Lennon Mother – Ten utwór ma dla mnie wyjątkowo osobisty wymiar. Dokonałam mojej interpretacji tego utworu razem z Lindą Perry na potrzeby składanki „Instant Karma/Save Darfur”. Chcieliśmy oddać hołd oryginalnej wersji, więc staraliśmy się odtworzyć to samo brzmienie używając specyficznych technik mikrofonowych oraz stosując podobną produkcję.

8. Fiona Apple Criminal – Genialna piosenka! Doskonale napisana z wyśmienitą produkcją. Kocham tę kombinację skruchy i uwodzenia w jednej piosence. Co jeszcze jest wspaniałe w tym utworze, to ta wyczuwalna pewność siebie w jej głosie i muzyce.

9. Sia Breathe Me – To westchnięcie na początku jest genialne. Głos Sii to czysta perfekcja. Wszystkie te przełamania, harmonie, nabierania powietrza w trakcie wyciąga not są przypisane tylko i wyłącznie jej. Słowa otwierające piosenkę „Help, I have done it again” mają w sobie i siłę i pasję. Jedna z moich ulubionych wokalistek, Sia jest nieziemska w tym utworze. Jestem jej zagorzałą fanką.

10. Sade Cherish the Day – Sposób w jaki ta piosenka jest zagrana i to jak śpiewa ją Sade swoim jedwabnym głosem wprowadza mnie w jakiś niezwykły nastrój. Niebywale poetyckie i seksowne, porusza moje ciało i zmysły w tym samym czasie. Myśli uciekają swobodnie.

11. Nine Inch Nails – Closer – Uwielbiam ten przerażający nastrój jakim osnuty jest ten utwór zmieszany z czystą seksualnością. To naprawdę działa. Sprawia, że mam ochotę wyrwać się z mojej klatki i zacząć robić nieprzewidywalne rzeczy. Kocham tę zuchwałość jaka bije z tego utworu. Ta ignorancja jest genialna, kocham instrumentarium tego utworu. Zakończenie osnute dźwiękami klawiszy po całej tej burzy dźwięków brzmi pięknie i wstrząsająco.

12. Prodigy – Firestarter – Od pierwszego dźwięku słyszysz, że zdarzy się tu coś wprost epickiego. Ta kompozycja bije mnie po twarzy i przykuwa uwagę. Od kiedy usłyszałam ten utwór w wieku 15 lat odpłynęłam w nim. Jestem fanką Prodigy i ta piosenka jest częścią inspiracji dla późnego „Bionica”. Niezwykła agresja w jego głosie i sposób w jaki wykrzykuje linijki „I’m the baker, taste it” stanowi po prostu niedościgniony geniusz. Kocham tę frazę!

13. Jay-Z – 99 Problems – Tak!!! Kocham Jaya- Z, doskonały na żywo! Agresywna natura tej piosenki każe mi unieść do góry moje środkowe palce i wyzwolić w sobie buntownika.

14. Eartha Kitt – Champagne Taste – Po raz pierwszy spotkałam się z tą piosenką, kiedy byłam z wizytą w Paryżu i poszłam zobaczyć przedstawienie p.t. Crazy Horse w małym teatrze. Ono było seksowne z natury i ta piosenka idealnie wpasowała się w zmysłowy klimat spektaklu dzięki niezwykłej bezpośredniości i parności bijącej z jej głosu. Nikt nie jest w stanie pobić Earthy i emanującej z niej kobiecości.

15. Billie Holiday – Taint Nobody’s Bussines – Tę piosenkę można streścić w kilku słowach. Uwielbiam przesłanie tej piosenki i dosadny, bezczelny i nonszalancki sposób w jaki ona to przekazuje. Pomimo, że ostatnia strofa zdradza, że utwór napisał mężczyzna, to wciąż pozostaje ona jedną z moich ulubionych piosenek.

16. Julie Adrews – The Hills Are Alive (Sound of Music film version) – Ten utwór reprezentuje dla mnie wolność. To była pierwsza piosenka, która mnie poruszyła i skłoniła do marzeń. To był mój sposób na ucieczkę od chaosu jakiego doświadczyłam w życiu jako mała dziewczynka. To była moja kryjówka przed bólem i sanktuarium, w których chowałam się i czułam bezpiecznie.

17. Julie Andrews – Stay Awake (Mary Poppins film version) – Moja najukochańsza kołysanka. Śpiewam ją mojemu synkowi do snu. Głos julie nie mógłby być bardziej słodki i delikatny.

18. Ludwig van Beethoven – Sonata Księżycowa – Mogę sobie tylko wyobrazić co ten utwór musiał znaczy dla niego, gdy go pisał. Od pierwszych dźwięków zapadam w trans i wyruszam w bardzo daleką mentalną podróż. Czuję się taka natchniona gdy słucham tej kompozycji, powracają moje wspomnienia z dzieciństwa. Moja mama zwykła grać tę sonatę gdy byłam mała i była jedną z pierwszych klasycznych kompozycji, których uczyłam się grać w czasach, gdy uczęszczałam na lekcje gry na fortepianie. Strasznie żałuję, że przerwałam naukę.

19. Aretha Franklin – Ain’t No Way – Zawsze jestem oszołomiona jej głosem, jest zniewalający. Sposób w jaki bez najmniejszego wysiłku trafia w najwyższe nuty jest niewiarygodny i porusza całą moją duszę. Wybitne wykonanie.

20. Radiohead – Everything In It’s Right Place – Uwielbiam nastrój tej piosenki. Mieszanka tych wszystkich dźwięków nacierających w tym samym momencie i łączących się ze sobą w idealną harmonię, dla mnie po prostu genialne. Jedna z moich absolutnie ulubionych. To jest moja piosenka ratunkowa.

21. Guns N’ Roses – November Rain – Kocham ten utwór. Związane jest z nim tyle wspomnień. Nie mogę się oderwać od teledysku to tego utworu, był niezwykły! Slash, z papierosem w ustach, kapeluszem naciągniętym na głowę i jego gitara na środku pustyni i ta scena ślubu….Klasyka!

22. Led Zeppelin – Kashmere – Genialna klasyka. Uwielbiam to ciężkie brzmienie i rytm wybijany przez gitarę zmiksowany z orkiestrą. Czysta doskonałość w swojej krystalicznej formie.

23. Radiohead – Creep – Od pierwszych dźwięków czuję, że jestem połączona z tym utworem jakąś subtelną więzią. Podoba mi się, jak nastrój tej piosenki zmienia się z sekundy na sekundę. Smutne i odważne w tym samym czasie. Proste i wyraziste w przekazie.

24. Björk – Come To Me – Kiedy słyszę ten utwór odpływam w swoim własnym świecie. Wielka, hipnotyczna piosenka. Chciałabym żeby trwała dłużej. Jej czarujący głos, delikatna, prosta, fortepianowa melodia i poruszające smyczki są świetne. Uwielbiam produkcję tego utworu, a tekst jest po prostu piękny.

25. Björk – It’s Oh So Quiet – Urocza i radosna piosenka. Kocham tą słodką niewinność, która przeradza w niczym niepohamowaną radość tryskającą z jej głosu! Chciałabym pewnego dnia zaśpiewać ten utwór na żywo i poczuć tę radość płynącą z wydawania z siebie tych wszystkich nieposkromionych wrzasków.

 

25 ULUBIONYCH ALBUMÓW:

 

1. Miles DavisKind of Blue 

 

 


2. John ColtraneBlue Train

 

 

 

 

 

 

3. Nina SimoneIn Concert

 

 

 

 

 


4. Billy Holiday Songs for Distingué Lovers

 

 

 

 


5. Etta JamesAt Last

 

 

 

 

 6. John LennonImagine

 

 

 

 


7. Led ZeppelinPhysical Graffiti

 

 

 

 

 


8. Radiohead Kid A

 

 

 

 

 


9. ElasticaElastica

 

 

 

 

 


10. ProdigyThe Fat of the Land

 

 

 

 

 


11. PeachesThe Teaches of Peaches

 

 

 

 


12. TrickyMaxinquaye

 

 

 

 

 


13. Massive AttackMezzanine

 

 

 

 

 


14. Nine Inch NailsThe Downward Spiral

 

 

 

 


15. RaconteursBroken Boy Soldiers

 

 

 

 

 


16. HoleLive Through This

 

 

 

 

 


17. NirvanaNevermind

 

 

 

 

 


18. Lauryn Hill The Miseducation of Lauryn Hill

 

 

 

 


19. D’AngeloBrown Sugar

 

 

 

 

 


20. Mariah CareyMariah Carey

 

 

 

 

 


21. Guns N’ RosesAppetite for Destruction

 

 

 

 


22. Zero 7Simple Things

 

 

 

 

 


23. Fiona AppleTidal

 

 

 

 

 


24. Beastie BoysCheck Your Head

 

 

 

 

 


25. FugeesThe Score

 

 

 

 

 


 

25 ULUBIONYCH TELEDYSKÓW:


1. Madonna – Express Yourself (reżyseria: David Fincher)

 

2. Madonna – Bedtime Stories (reżyseria: Mark Romanek)

 

3. Janet Jackson – If (reżyseria: Dominic Sena)

 

4. Red Hot Chili Peppers – Give It Away (reżyseria: Stephane Sadenaoui)

 

5. Björk – It’s Oh So Quiet (reżyseria: Spike Jonze)

 

6. Björk – Human Behavior (reżyseria: Michel Gondry)

 

7. Michael Jackson – Bad (reżyseria: Bob Giraldi)

 

8. Guns N’ Roses – November Rain (reżyseria: Andy Morahan)

 

9. Nine Inch Nails – Closer (reżyseria: Mark Romanek )

 

10. Michael Jackson – Billie Jean (reżyseria: Steve Barron)


 

11. Prodigy – Firestarter (reżyseria: Walter Stern)

 

12. Aerosmith – Crazy (reżyseria: Marty Callner)

 

13. Aerosmith – Amazing (reżyseria: Marty Callner)

 

14. No Doubt – Just A Girl (reżyseria: Mark Kohr)

 

15. Janet Jackson – Rhythm Nation (reżyseria: Dominic Sena)

 

16. No Doubt – Don’t Speak (reżyseria: Sophie Muller)

 

 

17. Gwen Stefani –What You Waiting For? (reżyseria: Sophie Muller)

 

18. Aerosmith – Love in an Elevator (reżyseria: Marty Callner)

 

19. Christina Aguilera – Not Myself Tonight (reżyseria: Hype Williams)

 

20. Robert Palmer – Addicted to Love (reżyseria: Terence Donovan)

 

21. Beastie Boys – Sabotage (reżyseria: Spike Jonze)

 

22. Prodigy – Smack My Bitch Up (reżyseria: Jonas Akerlund)

 

23. Marilyn Manson – Beautiful People (reżyseria: Floria Sigismondi)


 

24. White Stripes – I Just Don’t Know What To Do With Myself (reżyseria: Sofia Coppola)

 

25. Lenny Kravitz – Are You Gonna Go My Way (reżyseria: Mark Romanek)

 20 ULUBIONYCH FILMÓW:

 

1. The Sound of Music

 

 

 

 

 

 

 

2. Rosemary’s Baby

 

 

 

 

 

 

 

3. Amadeus

 

 

 

 

 

 

 

4. Elizabeth

 

 

 

 

 

 

5. Clockwork Orange

 

 

 

 

 

 

 

6. Almost Famous

 

 

 

 

 

 

 

7. Whatever Happened to Baby Jane

 

 

 

 

 

 

 

8. Pee Wee’s Big Adventure

 

 

 

 

 

 

 

9. Frida

 

 

 

 

 

 

 

10. Basquiat

 

 

 

 

 

 

 

11. The Nightmare Before Christmas

 

 

 

 

 

 

 

12. A Christmas Story

 

 

 

 

 

 

 

13. Lost in Translation

 

 

 

 

 

 

 

14. White Oleander

 

 

 

 

 

 

 

15. Girl, Interrupted

 

 

 

 

 

 

 

16. The People Vs. Larry Flynt

 

 

 

 

 

 

 

17. Meet Me in St. Louise

 

 

 

 

 

 

 

18. Young Frankenstein

 

 

 

 

 

 

 

19. Witches of Eastwick

 

 

 

 

 

 

 

20. 9 1/2 weeks