„Większość tego co można usłyszeć w radio brzmi tak samo, bo wszyscy korzystają z usług tych samych producentów. Muzyka cierpi, bo nikt nie chce dać sobie szansy na spróbowanie czegoś odmiennego. Wszyscy wolą zostać w swoich bezpiecznych pudełkach.”

Christina Aguilera, NY Times, 2006

 


 

 

 

Christina Aguilera niezaprzeczalnie jest jedną z najlepszych wokalistek młodego pokolenia, przykładem prawdziwego talentu i kwintesencją tego kim powinna być piosenkarka. Charyzma, talent, pracowitość, nieustanna ciekawość oraz chęć zmiany i próbowania wciąż czegoś nowego. Tymi kilkoma słowami można streścić zjawisko, któremu na imię Christina Aguilera.
W swojej pracy wykazuje się niebywałym perfekcjonizmem, dba o najdrobniejszy nawet szczegół, bo wszystko jest dla niej tak samo ważne. Tę drobiazgowość piosenkarki wspominała kilkakrotnie długoletnia współpracowniczka Aguilery, Linda Perry, podkreślając jak duży nacisk piosenkarka kładzie na swój wokal, potrafiąc nagrywać jedną partię wokalną nawet po kilkadziesiąt razy, nim uzna, że doszła do perfekcji. W dążeniu do doskonałości wokalistka potrafi być niebywale wytrwała, co czasem może być nawet uciążliwe, jak wyznaje Perry, przy okazji opowieści o utworze „Beautiful”:

„To brzmiało bardzo surowo, naturalnie i podobało mi się to, ale Christina chciała nagrać to jeszcze raz, by dojść do technicznej perfekcji. Powiedziałam, że tego nie zrobimy, a potem spędziłam siedem miesięcy na argumentowaniu jej dlaczego ta wersja powinna być ostateczną, nim w końcu się zgodziła.”

Przed wydaniem każdego kolejnego albumu wokalistka zbiera sztab współpracowników, od producentów, przez fotografów, po reżyserów teledysków, którzy pomagają urzeczywistnić wizje kłębiące się w głowie artystki. Rzadko się powtarza, prawie nigdy nie wraca do znanego motywu, zmienia się jak kameleon wciąż próbując czegoś nowego. Niczym feniks z popiołów odradza się z każdą płytą jako inna osoba, kolejne muzyczne alter ego, odkrywając za każdym razem inne, niezdobyte jeszcze muzyczne rejony. Pod wrażeniem niekończącej się inwencji twórczej wokalistki jest m.in. jej wieloletni menedżer Irving Azoff:

„Christina za każdym razem odkrywa nowy teren i robi kawał solidnej roboty. Każdy jej kolejny album jest kontynuacją geniuszu Christiny. To jest kobieta, która nie wzbrania się by poprosić o radę, ma odwagę usiąść naprzeciwko mnie i zapytać ‘Która z tych piosenek przetrwa próbę czasu?’, ‘Który utwór będzie dobry do występów na żywo ?’ Ona nie traci czasu na gierki, nie stara się nagrać płyty, której ktoś od niej oczekuje. Christina nieustannie rozwija się i dojrzewa jako artystka, a każdy jej kolejny album jest tego wyrazem.”


 

Aguilera to nie tylko jedna z najbardziej pomysłowych i kreatywnych wokalistek we współczesnej muzyce pop, ale przede wszystkim posiadaczka jednego z najbardziej imponujących współcześnie głosów. Spektakularny, czterooktawowy, mocny wokal Aguilery nieustannie wprawia w osłupienie publikę na całym świecie. Wśród wielu wypowiedzi osób, które miały okazję współpracować z Christiną, najtrafniej artystyczną świadomość i techniczną doskonałość głosu wokalistki opisał producent Polow da Don, który miał okazję wyprodukować dla Aguilery kilka utworów na jej czwartą płytę pt. „Bionic”:

„Są dwie rzeczy, które musisz wiedzieć o Christinie Aguilerze. Po pierwsze, potrafi zrobić ze swoim głosem absolutnie wszystko i poprowadzić go w naprawdę nieznane i dalekie rejony, ale zawsze przy tym zachowuje kontrolę, jest jak doskonale wytrenowane, profesjonalne wokalne zwierzę. Po drugie, należy wiedzieć, że ona zawsze doskonale wie, czego oczekuje, ma jasną wizję.”

Chociaż twórczość Aguilery nieustannie obraca się wokół szeroko rozumianego popu, jej zainteresowania sięgają o wiele dalej. Piosenkarka może pochwalić sporą wiedzą z zakresu muzyki i jej historii. Prywatnie piosenkarka słucha przeróżnych gatunków muzycznych, od bluesa, soulu, przez rocka, na muzyce elektronicznej kończąc. Jak przyznaje sama wokalistka, muzyka popularna to najmniej interesujący ją gatunek muzyczny.

„Pop to aktualnie najmniej interesujący mnie gatunek muzyczny, dlatego, że nie ma tam miejsca na prawdziwą głębię.”

Wokalistka parokrotnie wyznała, że posiada prywatny zeszyt/pamiętnik, w którym od lat zapisuje to, co inspiruje ją najbardziej, to, co w danym momencie przykuwa jej uwagę – od nowych projektantów i ich kolekcji, po muzykę wybranych artystów przez obejrzane filmy i malarstwo.
Christina jest stałą inspiracja dla swoich fanów i wielbicieli, dlatego też przybliżymy Wam wszystko to, co inspirowało gwiazdę przez ostatnie lata i znalazło ujście w jej twórczości.

 

» Christina Aguilera

 

» Stripped

 

» Back to Basics

 

» Keeps Gettin’ Better: A Decade of Hits

 

» Bionic

 

» Burlesque

 

» Ulubiona muzyka, wideoklipy i filmy