Rola: Ali Rose
Występują: Stanley Tucci, Cher, Kristen Bell, Alan Cumming, Julianne Hough, Cam Gigandet, Eric Dane, Peter Gallagher
Status produkcji: w kinach
Premiera: 21 listopada 2010 (Świat), 11 lutego 2010 (Polska)
Reżyseria: Steve Antin
Scenariusz: Steve Antin, Susannah Grant, Keith Merryman
Oficjalna strona: Tutaj
Strona promocyjna xtina.pl: Tutaj

Ali Rose (Christina Aguilera) to małomiasteczkowa dziewczyna ze stanu Iowa, która obdarzona jest niezwykłym głosem i marzy o karierze w świecie showbiznesu. Wyjeżdża więc do Los Angeles w Kaliforni w poszukiwaniu szczęścia. W Mieście Aniołów spotykają ją niepowodzenia, jednak pewnego dnia trafia do podupadającego teatru The Burlesque Lounge, który wystawia rewię inspirowaną sztuką burleski. Ali zachwycona bogactwem kostiumów i zniewalającą choreografią połączoną ze śpiewem stara się o pracę w klubie. Jedyne na co może liczyć od Tess (Cher), właścicielki teatru i swego czasu jego wielkiej gwiazdy, to praca kelnerki. Przyjmuje tę posadę, nie przestając marzyć o występach na scenie. W międzyczasie zaprzyjaźnia się z większością osób pracujących w teatrze i zakochuje w Jacku (Cam Gigandet), barmanie i niespełnionym muzyku. W tej beczce miodu jest i łyżka dziegciu – jedna z gwiazd klubu, Nikki (Kristen Bell), jest zazdrosna o niebywały talent Ali i z każdym dniem jej rosnącą pozycję. Za wszelką cenę chce pozbyć się konkurentki i umniejszyć jej umiejętności sceniczne. Alice w dostaniu się na scenę pomagają jednak kierownik teatru Sean (Stanley Tucci) oraz gospodarz show Alexis (Alan Cumming). W końcu Tess dostrzega potencjał dziewczyny i postanawia dać jej szansę, którą Ali wykorzystuje stając się gwiazdą i przywracając The Burlesque Lounge jego dawną świetność i popularność. Na horyzoncie pojawia się jednak Marcus Gerber (Eric Dane), przedsiębiorca, który ma atrakcyjną propozycję…

Rola Christiny


Ali Rose to dwudziestokilkuletnia dziewczyna, mieszkająca w małym miasteczku w stanie Iowa. Od dzieciństwa jej życie nie było usłane różami. Gdy Alice miała kilka lat zmarła jej matka. Początkowo po jej śmierci wysłana została do domu dziecka, a następnie do rodziny zastępczej, którą wielokrotnie zmieniała. Jedyną rodziną którą ma jest babcia. Po jej śmierci, uznając że nic ją w Iowa nie trzyma, wyrusza do Los Angeles by spełnić swoje marzenie o wielkiej karierze. W Mieście Aniołów szuka różnych ofert pracy, jednak bezskutecznie. Pewnego dnia trafia do The Burlesque Lounge, gdzie otrzymuje posadę kelnerki. Wciąż jednak marzy by stanąć na scenie teatru i zaprezentować swój talent. Codziennie obserwuje wykonywane w klubie numery i uczy się ich na pamięć. Właścicielka klubu Tess nie potrzebuje nowej wokalistki i tancerki… aż do czasu, gdy Georgia zachodzi w ciążę i ze względu na swój błogosławiony stan jest zmuszona zarzucić występy. Tess i Sean organizują przesłuchanie w którym udział bierze mnóstwo chętnych dziewczyn, w tym Ali. Dzięki swojemu wrodzonemu talentowi dostaje możliwość występowania w rewii, a po pewnym czasie staje się największą gwiazdą teatru. Ciężką pracą zyskuje uznanie, sławę i… miłość.

Pre-Produkcja


Christina od bardzo dawna marzyła o tym, by zagrać w filmie. Czytała wiele scenariuszy, lecz w każdym z nich była uwzględniona jako piosenkarka. Dla niej granie samej siebie nie było żadnym wyzwaniem. Gdy scenariusz „Burlesque” trafił do jej drzwi była zachwycona tematyką filmu. Świat burleski od zawsze ją fascynował, a jego elementy wielokrotnie przenosiła do swoich występów. Po przeczytaniu scenariusza nie była jednak zachwycona rolą, która w jej mniemaniu była za mało wyrazista. W jednym z wywiadów przyznała: Musieli napisać właściwie moją postać od nowa, ponieważ moją pierwszą reakcją na scenariusz było: „Ta dziewczyna nie ma zbyt wiele polotu. Nie jest zbyt wyrazista. Myślę, że powinniście powierzyć zagranie jej komuś innemu”(…) „Nie sądzę, by ta postać była dla mnie. Chcę kogoś z większą odwagą i pasją do tego co ona chce osiągnąć w życiu.”. Steve Antin i ludzie z wytwórni filmowej Sony nie chcieli jednak o tym słyszeć. Postanowiono zatem, że specjalnie dla Christiny scenariusz zostanie napisany od nowa. Piosenkarka po zaznajomieniu się z poprawioną już postacią powiedziała „tak” dla swojego udziału w filmie, po czym rozpoczęła intensywne próby tańca. W międzyczasie poszukiwano aktorów, którzy mieliby wcielić się w pozostałe postaci w „Burlesque”. Christina była bardzo podekscytowana faktem, że do roli Tess rozmowy prowadzone są z legendarną Cher. Po tym jak dowiedziałam się, że Cher ma wystąpić obok mnie w filmie nie pozwoliłabym Clintowi pisknąć o zerwaniu z nią rozmów. Powiedziałam mu: „Idź, czai się obok niej. Śpij pod jej drzwiami. Zróbcie wszystko by Cher zagrała ze mną w filmie ponieważ nie potrafię wyobrazić sobie nikogo innego w roli Tess.” – wyznała pop gwiazda w jednym z wywiadów. Clint Culpepper, z wytwórni filmowej Sony, przekonał ikonę muzyki i Cher podpisała kontrakt. W czasie kiedy kompletowana była pozostała obsada Aguilera rozpoczęła pracę nad muzyką do filmu, do której włączyła się Cher. Z chwilą rozpoczęcia pracy na planie wszystko było zapięte na ostatni guzik.

Produkcja


Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 17 listopada 2009 roku. Christina na planie była przez 17-18 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. Kilkukrotnie chciano odebrać jej wolne weekendy, prawdopodobnie ze względu na koszty i chęć szybszego skończenia zdjęć, ale reakcja artystki była negatywna do takich propozycji. Cher w jednym z wywiadów przyznała, że praca kobiet na planie była wyjątkowo trudna ze względu na… szpilki. Wszystkie dziewczyny w filmie nosiły buty na wysokim obcasie, co nie było łatwe. Wielokrotnie zdarzało się, że panie za kulisami płakały nie mogąc dłużej wytrzymać w takim obuwiu. Na planie zawiązały się przyjaźnie, szczególnie pomiędzy Cher i Aguilerą. Obie piosenkarki podkreślały, że między kręceniem poszczególnych scen wielokrotnie zdarzało im się zatracać w rozmowie i… spóźniać na plan! Cam Gigandet w jednym z wywiadów podkreślił bardzo ciężką pracę Christiny i niezwykłe zaangażowanie w produkcję: Ma tak wspaniałą etykę pracy, że jeżeli była na planie, niezależnie od sceny, poświęcała się w pełni. Była otwarta na wszelką naukę. Nie miała przerośniętego ego artysty muzycznego kiedy przyszła na plan występować jako aktorka, więc przyjemnością była praca z nią ponieważ mogłem obserwować kogoś, kto stara się zrobić coś po raz pierwszy, znaleźć swój własny proces i zrozumieć w jaki sposób ma pracować. Uczyła się bardzo szybko . Zdjęcia w których brała udział Christina zakończyły się prawdopodobnie 18 lutego 2010 roku, dokładna data nie jest jednak znana. Paparazzim w okresie zdjęciowym udało się kilkukrotnie uwiecznić Aguilerę na planie.

Post-Produkcja


Po zakończeniu zdjęć do filmu rozpoczął się okres post-produkcji. W tym czasie większość informacji na temat montażu filmu wypływała od reżysera Stevena Antina za pośrednictwem jego konta na portalu społecznościowym twitter. Stąd wiadomo, że Antin w studiu montażowym pojawiał się regularnie, spędzając tam czas do późnych godzin wieczornych. W efekcie kilka scen zostało wyciętych m.in. występ Alexis (Alan Cumming). Post-produkcja zakończyła się w październiku, a jej symbolicznym końcem był pokaz testowy filmu w Arizonie.

Zdjęcia promocyjne


Pierwsze zdjęcia promocyjne pojawiły się w sieci na przełomie czerwca i lipca 2010 roku. Im bliżej było do premiery filmu, tym więcej fotografii się pojawiało. Niektóre z nich publikowane były za pośrednictwem oficjalnego facebooka filmu w formie zabawy z fanami, inne obejrzeć można było dopiero w książce dotyczącej etapu produkcji „Burlesque”.
Do dnia dzisiejszego światło dzienne ujrzało kilkadziesiąt zdjęć promocyjnych.

Zwiastun


Pierwszy zwiastun filmu ukazał się w sieci 5 sierpnia 2010. Nim jednak do tego doszło dzień wcześniej jedna z amerykańskich stacji telewizyjnych CBS, w programie Entertainment Tonight, wyemitowała krótki bo 30 sekundowy treaser. W czasie oczekiwania na zapowiedziane pojawienie się kolejnego trailera, fani piosenkarki mieli możliwość obejrzenia pierwszych spotów emitowanych w amerykańskim paśmie reklamowym. 30 września ujrzał światło dzienne drugi zwiastun filmu wzbogacony o nowe sceny. Wytwórnia filmowa zadbała również o niektórych fanów nieanglojęzycznych. W ten sposób powstały specjalne, zdubbingowane zwiastuny przeznaczone na rynek niemiecki, włoski, japoński i hiszpański (w tym południowoamerykański). Do momentu premiery filmu w święto Dziękczynienia, ukazało się jeszcze kilka spotów telewizyjnych oraz interaktywnych trailerów udostępnianych za pośrednictwem oficjalnego profilu „Burlesque” na portalu społecznościowym facebook.


Screen Capsy

Fragment filmu


Pierwszym fragmentem filmu udostępnionym fanom do obejrzenia był klip z występem Ali (Christina) do utworu Etty James „Something’s Got A Hold On Me” i zebrał bardzo przychylne opinie. Ukazał się on 11 sierpnia 2010, czyli w zaledwie niecały tydzień po premierze amerykańskiego zwiastunu „Burlesque”. Na kolejny preview fani musieli czekać aż do listopada, kiedy to pojawiło się wideo z występem Ali do utworu „But I Am A Good Girl”. Do amerykańskiej premiery filmu w sieci ukazało się jeszcze wiele fragmentów produkcji w tym elektryzujące występy z utworami „Express” (Christina) i „Welcome To Burlesque” (Cher).


Obsada o filmie


Od momentu skompletowania obsady, poszczególni aktorzy i reżyser wielokrotnie wypowiadali się zarówno na temat filmu, jak i wspólnej pracy na planie. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Steve Antin (reżyser)
– „Stworzyłem postać Ali, mając w głowie Christinie Aguilerę. Nie mogłem sobie wyobrazić innej aktorki do tej roli. Nigdy nie zapomnę momentu, kiedy Christina po raz pierwszy weszła do mojego gabinetu. Miała w sobie pewność lwicy, najbardziej przenikliwe, niebieskie oczy, piękną, porcelanową cerę, niesamowitą mądrość, inteligencje i niesamowicie odurzającą wrażliwość. Usiadłem obok niej na kanapie, położyłem rękę na jej kolanie i powiedziałem „Nie zrobię tego filmu bez Ciebie.” Zaśmiała się najczystszym, tak szczerym, tak zaraźliwym śmiechem, że skradła mi serce. Christina była pierwszą aktorką, która dołączyła do Burlesque i nigdy nie zaprzestała zadziwiać wszystkich swoim zobowiązaniem i wrodzonymi zdolnościami aktorskimi.
Wydała również trzy piosenki, które napisała i z którymi wystąpiła w filmie, wszystkie są spektakularne. Będę jej bezustannie wdzięczny za jej ducha współpracy i jej wiarę we mnie, jako reżysera.”

Cher (Tess)
– „Ja i Christina razem! Nie znałam jej wcześniej, ale na planie pracowała bardzo ciężko! Ma mój szacunek i wielkie pokłady mojej miłości!”
– „Na planie było ciężko. To była 16-godzinna praca w 15 centymetrowych szpilkach. Miałam dwukrotnie złamany palec i złamaną stopę. To było dla mnie naprawdę ciężkie przeżycie. Pozostałe dziewczyny, których łącznie było 22, również narzekały i płakały.”
– „Patrzyłam na Christinę, na niesamowitą artystkę i tancerkę z najbardziej wyjątkowym głosem jaki kiedykolwiek słyszałam, zmieniającą się na moich oczach w świetną aktorkę. To było niesamowite obserwować jak to się dzieje. Oczywiście, będąc sobą, musiałam dać jej małą radę. Było to w scenie, gdy Tess mówi Ali „Ok, zbuduję show wokół twojej osoby.” Było tam zbliżenie na Christinę i kiedy zobaczyłam jej piękną twarz pomyślałam, że ona ma więcej do zaoferowania. Podeszłam do niej i powiedziałam: „Christina to jest ten moment na który czekałaś całe swoje życie. Nie życie twojej postaci, ale twoje własne. Teraz albo nigdy.” Chwilę później zobaczyłam jak łzy lecą jej jedna po drugiej z tych dziecięco niebieskich oczu. Tak! Wiem, że to piękne dziecko może dojść tak daleko i tak głęboko, jak tylko chce. Jestem z niej dumna i jestem dumna że gram z nią w tym filmie.”
– „Christina ma ogromną odwagę – nie nauczyłam się tego od niej ale interesujące było oglądanie dziewczyny, która ma odwagę zmierzyć się z czymś, z czym nie miała dotychczas do czynienia. Lubię oglądać to w kobietach.”

Stanley Tucci (Sean)
– „Było wspaniale, jest świetna, ale nigdy wcześniej nie zagrała w żadnym filmie. Było kilka pewnych rzeczy, których po prostu nie wiedziała, wiesz, typowo techniczne rzeczy. Ale idzie się ich szybko nauczyć i , o mój Boże.. jest świetną artystką. Nigdy w życiu czegoś takiego nie widziałem. Oszałamiający śpiew i taniec.
(..) To było dziwne. Mówili „Jest tu Christina Aguilera” a ja „Gdzie? To małe dziecko?” jest taka drobna i słodka. Jest bardzo łagodna, bardzo spokojna, a potem zaczyna śpiewać i tańczyć a Ty sobie myślisz „Skąd to się do cholery bierze?”. Jeszcze nigdy czegoś takiego nie widziałem, nigdy nie widziałem transformacji, takiej jak ta. Rozmawiałem o tym z Cher. Zapytałem jej ” Jak ona to robi?” a Cher mi na to „Nie wiem. Nie mam pojęcia jak to robi.”
– „Słyszałem, że jest wspaniała. Rozmawiałem w studiu z wieloma ludźmi i każdy jest zachwycony Christiną.”

Cam Gigandet (Jack)
– „Wiem, że Christina i Cher dużo rozmawiały, co Christina nazywała „babską rozmową”. Oglądanie tego było ekscytujące, ponieważ mogłeś usłyszeć albo zobaczyć jak Christina i Cher rozmawiają, i mogłeś zobaczyć Cher dającą Christinie mnóstwo rad, nawet jeżeli niektóre z nich były dawane na marginesie [rozmowy], po czym Christina zapalała się i błyszczała przez cały dzień. Cher jest idolką Christiny i jej pewność siebie była przez to wzmacniana. Największą rzeczą dla mnie było oglądanie kogoś tak doświadczonego jak Cher, która ma w sobie tyle wolności i móc widzieć jak się bawi [na planie]. Była przykładem dla całej obsady. Ze Stanley’em Tucci kręcili trudne sceny bez wysiłku. To zostanie we mnie na zawsze.”
– „Film opowiada o dziewczynie z Midwest, która przeprowadza się do Nowego Jorku, aby kontynuować karierę piosenkarki. Oczywiście, jest to Christina Aguilera, więc ma wspaniały głos. Znajduje burleskowy klub prowadzony przez Cher i zabiera go na całkiem nowy poziom, oczywiście poznaje mnie – miłość jej życia. Gram na pianinie i pracuję jako barman w burleskowym klubie Cher. Christina i ja spotykamy się, zakochujemy i z tego wynika dramat. Jest muzyka, będzie śpiew. To w końcu burleskowy club, będą śpiewać i tańczyć. Film jest bardzo, bardzo seksowny.”

Kristen Bell (Nikki)
– „W większości scen ja i Christina jesteśmy dla siebie bardzo nieprzyjemne, ale trudno nam było zachować podczas scen powagę na twarzach. Zaprzyjaźniłyśmy się ze sobą i byłoby mi trudno być dla niej wredną suką!”.
– „W filmie jest wiele seksapilu, pokazuję sporo ciała, ale nie ma przesadnej nagości. Zabawne jest to, że burleska tu jest odkryta na nowo, w sposób, który Europa już zna. Amerykanie kojarzą burleskę ze striptizem, czyli tym, czym nie jest w ogóle. Burleska jest w rzeczywistości, swego rodzaju wspaniałą, figlarną grą.”

Julianne Hough (Georgia)
– „Właśnie nagrywam „Burlesque” i jest wspaniale. Mamy dużą, świetną obsadę. Christina Aguilera, Cher, Stanley Tucci, Eric Dane i Kristen Bell. Wszystkie te gwiazdy w jednym, film po prostu jest świetny. Historia jest świetna, a taniec fenomenalny. I oczywiście Christina śpiewa na całego!”
– „Christina wie czego chce, jest fenomenalna we wszystkim co robi. Pewnego dnia byłam z nią w studiu i oszalałam, ponieważ Christina była moją idolką od kiedy się pojawiła, więc było to dla mnie naprawdę fajne przeżycie po prostu tam być i patrzeć jak ona pracuje. Byłam pod wrażeniem jej nadzwyczajnego głosu! Słuchanie, jak śpiewa nowe piosenki po prostu było świetne.”

Alan Cumming (Alexis)
– „Widziałem kilka wielkich występów, które były kręcone, wyglądały i brzmiały świetnie. Nie wiem zbyt dużo na temat soundtracku i liczby piosenek, ale jestem pewien, że skoro film jest jeszcze w trakcie edycji, ostateczna lista piosenek nie będzie na razie dostępna. Pamiętam jednak niesamowicie dobrą, mocną balladę, którą Christina śpiewa w połowie filmu. Zwali Cie z nóg!”

Ciekawostki


• Christina po raz pierwszy poznała Cher, gdy zmierzała z synem u boku do studia tańca na próby.
• W trakcie zdjęć do filmu Aguilera wielokrotnie wracała do domu poobijana i posiniaczona.
• Przed zdjęciami Christina była przerażona wizją nauki tekstu. Potem przyznała, że doświadczenie to było mniej stresujące i kłopotliwe niż jej się początkowo wydawało.
• Aguilera była sceptyczna co do powierzenia roli reżysera Stevenowi Antinowi. Dopiero po rozmowie z nim, gdy upewniła się że przedstawi on świat „Burlesque” w sposób bliski jej idei, zmieniła zdanie.
• Christina blisko współpracowała z Michaelem Kaplanem odpowiedzialnym za kostiumy w filmie.
• Ulubionym kostiumem Aguilery jest ten z występu do utworu „But I’m A Good Girl”.
• Christina unikała oglądania na bieżąco efektów zarejestrowanej przez kamery pracy, ponieważ chciała być maksymalnie skupiona i skoncentrowana. Obawiała się, że po ich obejrzeniu będzie skupiać się na samokrytyce.
• W scenie gdy Tess (Cher) przychodzi do garderoby i pomaga umalować się Ali (Christina), właścicielka klubu opowiada dziewczynie historię. Aguilera przyznała, że jest to opowieść autentyczna, która naprawdę wydarzyła się w dzieciństwie Cher.
• Christina przyznała, że jednym z trudniejszych zadań aktorskich były dla niej sceny płaczu.
• Cam Gigandet dostał rolę po przesłuchaniu do „Burlesque” na którym pojawił się wprost z planu „Priest”.
• Scenariusz został napisany po tym jak Steve Antin i Clint Cullpeper mieli okazję obejrzeć występ Christiny w klubie The Roxy w trakcie którego były zawarte elementy burleski.
• Tempest Storm, tancerka klubów wystawiających burleskę, oskarżyła twórców filmu, że jest on historią jej życia.
• W filmie wystąpiło wielu tancerzy pracujących regularnie z Christiną m.in. Tiana Brown czy Paul Kirkland.

dział dla XTINA.PL przygotowały Irr i Mandy.