Tracklista:

1.Fighter
2.Fighter (Freelance Hellraiser „Thug Pop” Extended Edit)
3.Beautiful (Valentin Club Remix)
4.Fighter (Video)

 

 

 

Wydania:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HISTORIA:

„Fighter” to jedna z najbardziej znanych i najczęściej granych piosenek Christiny. Umieszczona na albumie „Stripped” stała się jedną z ulubionych piosenek fanów i samej wokalistki. Będąc trzecim singlem, zdobyła sporą popularność, a oryginalny i mroczny teledysk nakręcony przez Florię Sigismondi, okazał się być jednym z lepszych w dorobku Aguilery.

Piosenka stała się hymnem rozgrywek play off NBA i została użyta w reklamie Target. Jest to pierwszy rockowy utwór wokalistki i pierwszy, w którym pokazuje swoje wokalne możliwości na taką skalę. By uzyskać nowe dla siebie brzmienie, Christina zaprosiła do współpracy Dave’a Navarro, byłego gitarzystę Red Hot Chili Peppers.
Jak powstała ta piosenka? Wielu fanów twierdzi, że tekst dotyczy byłego chłopaka Christiny Jorge’a Santosa, inni upierają się, że chodzi o byłego menadżera Christiny, Stevena Kurtza. Jak jest naprawdę?

” Miałam 21 lat i miałam wiele do powiedzenia. Dorastałam w domu pełnym chaosu i brutalności, nie czułam się w nim bezpiecznie. Zaczęłam pisać teksty, melodie w wieku 15 lat. Zdałam sobie sprawę, że stało się to dla mnie ucieczką, swego rodzaju terapią, dzięki temu poznałam swój głos.
W szkole byłam odludkiem, bo moją pasją była muzyka. Żywiłam się negatywnymi uczuciami, które po czasie sprawiły, że stałam się silniejsza i mądrzejsza.
Dość szybko zauważyłam, że wokół mnie było wielu ludzi, ze złych powodów. Napisałam „Fighter” na swój drugi album „Stripped”, gdy byłam na trasie promującej mój pierwszy album. Byłam w trakcie zastanawiania się nad tekstami i tytułami piosenek, które chciałam stworzyć. Musiałam więc usiąść i znaleźć sens moich uczuć i przeżyć. Bardzo wiele nauczyłam się od czasu pierwszej płyty, zebrałam wszystkie złe i dobre uczucia, rozważyłam wiele decyzji, przez które stałam się mądrzejsza.

Nazwałam moją płytę „Stripped” bo chciałam pozbyć się tej części mnie, która powstała przy pierwszej płycie, tej części, która mną właściwie nie była. Szukałam prawdy. Wszyscy możemy spojrzeć na swoją przeszłość, dzieciństwo, życie i nazwać siebie ofiarami albo pastwić się nad sobą – nie chciałam tego. Czułam się bardzo stłumiona własnymi emocjami, i wszystkie pojawiły się w „Fighter”. Chcę by moje piosenki miały w sobie pozytywny przekaz, szczególnie dla kobiet, by mogły czuć się pewniej i mówić za siebie. Mój ojciec zdominował moje dzieciństwo i już nigdy nie chce czuć się słaba.”

Piosenka dzięki lirycznej i wizualnej odsłonie zyskała wiele pochlebnych opinii ze strony krytyków i fanów. Wokalistka krzyczy w niej na mężczyznę, i wypomina mu wszystkie złe rzeczy, których był sprawca, jednak jednocześnie dziękuje mu, bo właśnie dzięki temu stała się silniejsza, mądrzejsza. Dzięki niemu stała się wojownikiem.

„Czasem ludzie starają się przenieść na Ciebie swoje negatywne uczucia i ogólne zło. Powiedziałam jednej szczególnej osobie, że nie może mnie zastraszyć i prześladować. To było bardzo mocne uczucie.
Staram się pisać moje piosenki i muzykę tak, by ludzie mogli się z nimi utożsamiać, tak by mogła im pomóc w znalezieniu własnej siły. Staram się z nimi komunikować poprzez uniwersalne pomysły i myśli, tak by mogły im pomóc przejść ten jeden dzień, czy lata, nieco lepiej.”

 

 

TELEDYSK:


 

Klip do utworu został wyreżyserowany przez Florię Sigismondi, uznaną reżyserkę klipów takich artystów jak Marilyn Manson, David Bowie, The Cure, czy Fiona Apple.
Teledysk nawiązujący do gotyckiej stylistyki został nakręcony w pierwszym kwartale 2003 roku w ciągu trzech dni zdjęciowych. Klip ukazuje metamorfozę Aguilery od silnej wewnętrznie, przez złamaną rozstaniem, do stania się niepokonaną.
Na planie klipu piosenkarka musiała wykazać się nie lada odwagą, gdyż ćmy obłażące artystkę nie zostały wygenerowane komputerowe, lecz rzeczywiście pojawiły się na planie.

Teledysk zadebiutował 9 kwietnia 2003 roku na 6 miejscu listy TRL, by potem aż szesnastokrotnie okupować pierwsze miejsce. Reżyserka, za swój klip została obsypana nagrodami, m.in. JUNO Awards za teledysk roku, oraz aż 4 nagrodami MVPA Awards jednej nocy.

 

WYSTĘPY PROMOCYJNE:


 
 
 
 
 
 
 
W celu promocji trzeciego singla z albumu „Stripped” Aguilera dała szereg występów z utworem Fighter, głównie na galach i imprezach transmitowanych przez telewizję. Po raz pierwszy utwór został zaprezentowany na żywo szerokiej publiczności podczas telewizyjnego show p.t. Saturday Night Live. Kolejna prezentacja singla nastąpiła podczas MTV Mardi Gras z 2003 roku. Sporą okazją do promocji utworu była gala MTV Video Music Awards 2003, gdzie piosenkarka wykonała utwór wspólnie z Davem Navarro. Popularności kompozycji pomógł też krótki klip promujący rozgrywki play off NBA, gdzie Aguilera śpiewa niemal minutowy fragment piosenki. Kompozycja stała się stałym elementem każdej trasy koncertowej piosenkarki, od Stripped Tour, przez Justifield/Stripped, na Back To Basics Tour kończąc.
Do dnia dzisiejszego jest ona wykonywana przez Aguilerę przy okazji większości wystąpień przed szeroką publicznością, stając się tym samym jedną z najbardziej rozpoznawalnych kompozycji z jej repertuaru.

 

LISTY PRZEBOJÓW:

W Stanach Zjednoczonych „Fighter” osiągnął umiarkowany sukces debiutując na 40 pozycji i ostatecznie docierając do 20 miejsca zestawienia Billboard Hot 100, gdzie utrzymywał się przez miesiąc, nim definitywnie pożegnał się z listą. Jednak już w Kanadzie utwór dotarł do 3 miejsca listy przebojów. Po drugiej stronie oceanu, w Wielkiej Brytanii piosenka radziła sobie równie dobrze docierając do 3 miejsca najpopularniejszych singli w Anglii. Utwór cieszył się dużą popularnością w całej Europie również na ogólnokontynentalnej liście plasując się na miejscu trzecim. Singiel zdobył złoty certyfikat w Australii i Stanach Zjednoczonych.