CD 1
1. Intro (Back To Basics)
2. Makes Me Wanna Pray
3. Back In The Day
4. Ain’t No Other Man
5. Understand
6. Slow Down Baby
7. Oh Mother
8. F.U.S.S.
9. On Our Way
10. Without You
11. Still Dirrty
12. Here To Stay
13. Thank You (Dedication To Fans…)

CD 2
1. Enter The Circus
2. Welcome
3. Candyman
4. Nasty Naughty Boy
5. I Got Trouble
6. Hurt
7. Mercy On Me
8. Save Me From Myself
9. The Right Man

+ bonus video: Back To Basics

Trzeci studyjny album Aguilery, „Back To Basics“, jest hołdem w kierunku muzyki lat 20, 30 i 40. Wydany 10 sierpnia krążek zawierał 22 kompozycje, które zostały rozłożone na 2 dyski.

Na pierwszym znalazły się utwory łączące w sobie jazz, blues, i soul razem z nowoczesnym brzmieniem R&B, zaś na drugim piosenki o organicznym, autentycznym nastroju lat 20. Przy tworzeniu 1 płyty Christinie pomagał DJ Premier, który wyprodukował m.in. „Back In The Day“, wprowadzający w klimat albumu, „Still Dirty“ będący kontynuacją hitu „Dirrty“ oraz 1 singiel „Ain’t No Other Man“. Aguilera śpiewa w nim, że istnieje dla Niej tylko jeden mężczyzna i nikt nie może Mu dorównać. Tekst ten był odwołaniem do męża piosenkarki, Jordana Bratmana, za którego wyszła w trakcie tworzenie płyty. Christina wielokrotnie podkreślała, że był on dla niej inspiracją, czego odniesienie można znaleźć w tekstach na płycie, które w większości mówią o szczęśliwej miłości. Takie utwory jak „Slow Down Baby“ czy „Understand“ ukazują jak wiele szczęścia Jordan wniósł do życia Christiny. Mimo tego, problemy z dzieciństwa nie zniknęły z pamięci piosenkarki. W balladzie „Oh Mother“ Aguilera dziękuje swojej matce za wszystko co dla Niej zrobiła, opowiadając jednocześnie o problemach, z którymi musiała się zmagać. Ostatnia piosenka na dysku, to dedykacja dla fanów, którym artystka jest wdzięczna za trwanie przy Jej boku od początku kariery i nieustanne wspieranie.

Druga płyta została w całości wyprodukowana przez Lindę Perry, twórczynię hitu „Beautiful“. I tym razem stworzyła Ona wzruszającą balladę zatytułowaną „Hurt“, która stała się jedną z najbardziej sukcesywnych popowych ballad w Europie, znajdując się na tamtejszych listach przebojów nawet po 3 latach od wydania utworu. Drugi dysk zawierał również inne poruszające kompozycje, takie jak skierowane do męża artystki „Save Me From Myself“ i „The Right Man“ oraz kolejny singiel „Candyman“. Aguilera przyznała, że jest to nowa aranżacja hitu The Andrew Sisters z 1941 roku „Boogie Woogie Bugle Boy“ z nowym tekstem. Była to jedyna taka piosenka na drugiej płycie, w przeciwieństwie do pierwszego krążka, gdzie większość utworów samplowała stare hity.

Mimo wydania jedynie 3 singli promujących, album sprzedał się w około 4 milionach 300 tysiącach egzemplarzy na całym świecie.

dział dla XTINA.PL przygotował Leman.