Single

Dziesiąte urodziny „Dirrty”!

Dokładnie 10 lat temu utwór „Dirrty” został wydany jako singiel. Utrzymany w klimatach hip hopowych stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i jednym z najbardziej kontrowersyjnych utworów nagranych przez Christinę Aguilerę. Piosenka była przebojem w Europie i została gorąco przyjęta w Wielkiej Brytanii, gdzie była niekwestionowanym numerem jeden. W Stanach niestety utwór nie pojawił się na wysokich miejscach list przebojów, ale ze względu na kontrowersyjny teledysk i wypowiedzi samej artystki, został zauważony i od momentu debiutu – krytykowany i głośno komentowany.
Teledysk nakręcony przez Davida LaChapelle’a, ze względu na wyuzdanie i ‚ostre sceny’ został ocenzurowany i zakazany w wielu krajach a sama artystka została potępiona za zbyt wyzywający wizerunek i propagowanie złych wzorców wśród nastolatek. To jednak nie zaszkodziło popularności i klip do dziś uznawany jest za jeden lepszych w jej karierze. W magazynie Blender zapytana o zamieszanie wokół swojej osoby i wideo, odpowiedziała:

Może i byłam w tym teledysku dziewczyną z gołym tyłkiem, ale jeśli przyjrzysz się dokładnie, jestem też na pierwszym planie. Nie jestem jakąś bezradną laską, jak w teledysku rapera, moja pozycja jest silna, kompletnie panuję nad wszystkim wokół mnie. Bycie tak totalnie odważnym jest według mnie cechą prawdziwego artysty.

„Dirrty” był dla Christiny utworem o zabawie, byciu sobą, imprezowaniu bez zahamowań, o robieniu tego co chce każda dziewczyna w jej wieku, jednak mimo tego zarówno tekst piosenki jak i klip ją promujący zostały surowo ocenione. Co więcej, by podkreślić przesłanie piosenki, Aguilera zdecydowała się celowo wprowadzić dodatkową literkę „r” do słowa dirty ( tłum. brudna). Artystka nie przejmowała się krytyką i promowała swój najnowszy album „Stripped” na różnych galach i w różnych częściach świata. Poniżej możecie zobaczyć występy z rozdań nagród, koncertów i tras.

MTV Europe Music Awards 2002
Artystka wystąpiła z raperem Redmanem w czasie europejskich nagród MTV organizowanych w Barcelonie. Ubrana w strój podobny do tego z teledysku, wjechała na scenę na motorze, porwała zgromadzoną publiczność i odtańczyła przygotowaną choreografię na wielkim ringu!

MTV Stripped In NYC 2002
Jeden z pierwszych występów z utworem „Dirrty”. Pokazany w mini dokumencie „Stripped in NYC”, który MTV później emitowała wielokrtonie. Niestety, tak jak z części występów nagranych na potrzeby stacji, w tym również został użyty playback.

Top of The Pops i CD:UK 2002
Swoje charakterystyczne assles chaps Christina założyła ponownie promując swój pierwszy singiel w Wielkiej Brytanii, gdzie stał się hitem i doszedł do pierwszych miejsc list przebojów. Poniżej występu z programów „Top of The Pops” i „CD:UK”.

MTV Video Music Awards 2003
W czasie rozdań nagród MTV Christina wystąpiła dwukrotnie: najpierw otwierając ceremonię wraz z Britney Spears i Madonną, wykonując „Like a Virgin” tym samym wieńcząc show pocałunkiem i później, pojawiając się na scenie z Redmanem i Dave’m Navarro, śpiewając „Dirrty” i „Fighter”

MTV Europe Music Awards 2003
Christina znów pokazała się na europejskiej gali MTV tym razem nie tylko jako występująca ale również jako prowadząca! Otwierając ceremonię, artystka pojawiła się na scenie w ubraniu zakonnicy wśród śpiewającego chóru by potem zedrzeć z siebie habit i razem z tancerkami odtańczyć choreografię do „Dirrty” .

„Stripped: Live In UK”
Xtina w 2004 roku wyruszyła w trasę promującą album „Stripped”. Numerem otwierającym show było „Dirrty”, które tym razem zostało przedstawione z rozmachem – artystka pojawiła się wraz z tancerzami na specjalnie stworzonych metalowych konstrukcjach.

„Back to Basics: Live and Down Under”
Kolejna trasa i kolejne „Dirrty”. Tym razem ze względu na aranżacje i klimat nowej trasy, hip hopowy utwór z 2002 roku został zaśpiewany w cyrkowych, jazzowo-swingowych klimatach.

Który z występów podoba się Wam najbardziej?

%d bloggers like this: